Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

Zdrowy zakątek

Człowiek, żyjąc od tysięcy lat w otoczeniu roślinności, przyzwyczaił się do niej, a także do składu powietrza, którym oddycha. W pogoni za nowoczesnością często zapominamy, że jesteśmy cząstką Natury i dlatego wśród roślin czujemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.

Dla zdrowia psychicznego nieodzowny jest kontakt z pięknem natury. Niezliczone bogactwo proporcjonalnych, łagodnych kształtów, zachwyca różnorodnością rysunku i ornamentacją liści, kwiatów, gałęzi, koron i pni. Różne tonacje zieleni cieszą wzrok, wzbudzając pozytywne uczucia. Nawet najbrzydsze elementy architektoniczne w pobliżu zieleni stają się sympatyczniejsze. Przeżywane wówczas przez nas doznania rozładowują napięcie i stres, usposabiają pozytywnie do życia. Szum liści i wody, śpiew ptaków mają częstotliwości mieszczące się w zakresie największej wrażliwości ucha człowieka. Tym tłumaczy się uczucie spokoju i równowagi, jakie towarzyszą słuchaniu tych dźwięków.

Fot. Pixabay

Rośliny zawsze wpływały korzystnie na zdrowie człowieka. W procesie fotosyntezy wychwytują z powietrza dwutlenek węgla, węgiel przyswajają, tlen natomiast wydalają. Stąd tak ważna rola roślin jako źródło tlenu dla naszych płuc. Podobnie jak lasy czy też rośliny uprawne, także trawniki biorą czynny udział w odtwarzaniu zasobów tlenowych i to w znacznie większej skali, niżby się tego po tych roślinach należało spodziewać. Pamiętajmy o tym zwłaszcza wczesną wiosną lub późną jesienią kiedy drzewa są jeszcze lub już bezlistne, a trawnik jest wówczas najbardziej dekoracyjnym, a zarazem i najzdrowszym elementem naszych działek, gdyż powietrze nad nim zawiera najwięcej tlenu.

Rośliny w ogromnym stopniu modyfikują mikroklimat naszego otoczenia w sposób bardzo korzystny dla ludzkiego organizmu. Między roślinami, a zwłaszcza drzewami, występują mniejsze wahania temperatur, wiatr nie wieje już z taką siłą, a słońce nie razi tak mocno. Rośliny transpirując wodę, przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza. Dlatego też w gorące dni latem powietrze w pobliżu roślin wydaje nam się „świeże” i łatwiej znosimy upały. Zieleń stanowi także filtr zatrzymujący i pochłaniający rozmaite zanieczyszczenia pyłowe i gazowe.

Fot. Pixabay

Większe walory zdrowotne powietrza wśród roślin wynikają również z faktu, że niektóre gatunki roślin wydzielają substancje lotne (olejki eteryczne, fitoncydy), które działają zabójczo na bakterie chorobotwórcze dla człowieka. Związki te mają podobne właściwości do antybiotyków. Wśród roślin wysoką aktywnością fitoncydową charakteryzują się klony, brzozy, sosny, jałowce, świerki, róże, różaneczniki, azalie oraz liczne rośliny zielarskie jak szałwia, lawenda, szczypiorek, krwawnik czy np. koper ogrodowy lub mięta.

Z ogromnego asortymentu owoców najsilniejsze właściwości bakteriobójcze mają jabłka ( Jonathan, Boikeni, Reneta, Antonówka). Bakteriobójcze właściwości ma także czarna porzeczka i owoce dzikiej róży.

W otoczeniu lip, brzóz, sosen i paproci czujemy się znacznie lepiej. Jony ujemne przywracają równowagę hormonalną uspakajając i tonując napięcie. Jest ich najwięcej w lasach, w górach,  nad morzem, a w mieście gdzie brak jest roślinności, źródłem jonów ujemnych są tryskające fontanny.

Fot. Pixabay

Świat roślin kryje wiele tajemnic, których poznanie pozwoli w przyszłości na lepsze ich wykorzystanie. Tymczasem róbmy nasadzenia na działkach, biorąc pod uwagę nie tylko ich wysokość i pokrój, barwę kwiatów czy terminy owocowania, ale także wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Spróbujmy stworzyć w naszym ogrodzie zakątek, złożony głównie z gatunków drzew, krzewów lub roślin zielarskich dobranych z myślą o roli jaką odgrywają one w naszym otoczeniu.

Udostępnij: