Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

4 kroki do… prawidłowego montażu odwodnienia prysznicowego

Pojawienie się na rynku pierwszych odwodnień liniowych zmieniło wyobrażenie o kabinie  prysznicowej. Minimalistyczne, zintegrowane z płaszczyzną posadzki rynny stały się doskonałą alternatywą dla brodzików, a obecnie często stanowią pierwszy wybór klienta. Jednak gwarancją tego, że system odprowadzający wodę prysznicową będzie działał sprawnie i niezawodnie przez wiele lat, jest prawidłowy montaż. Radzimy, jak go wykonać. Krok po kroku.

Etap 1: zadbaj o spadek

ETAP I

Fot. TECE

Decydując się na odpływ liniowy warto przemyśleć jego montaż już podczas projektowania budynku. Na tym etapie  należy zadbać o obniżenie poziomu podłogi mniej więcej o 15 cm. Pamiętajmy, że odpływ powinien znajdować się wyżej niż miejsce jego łączenia się z pionem kanalizacyjnym. Pierwszym krokiem jest ustalenie odpowiedniego spadku podłoża w kierunku syfonu, który powinien wynosić 1-2%. Zapewni to poprawny odpływ wody do instalacji kanalizacyjnej. Należy zwrócić także uwagę na wysokość montażową oraz ilość wody, którą dostarczać będzie nasza armatura natryskowa – radzi Maciej Furdykoń, Kierownik Działu Technicznego z firmy TECE. Jeśli korzystamy z produktów sprawdzonych producentów, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego  kolana odpływowego. Wysokość montażowa wynika z modelu syfonu jaki zastosujemy (im większa wydajność syfonu, tym wyższa jego wysokość montażowa). Kolejnym istotnym krokiem jest odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą nam regulowane stopki zamocowane do posadzki.

ETAP II

Fot. TECE

Etap 2: wypełnij przestrzeń podpłytkową

Do tego celu warto użyć jastrychu, czyli materiału, którego zadaniem jest wyrównanie powierzchni podłogi przed ułożeniem płytek. Istotne jest także zapewnienie stabilnego osadzenia rynny i odpływu w posadzce. Na tym etapie należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia powierzchni w kierunku rynny.

Etap 3: uszczelnij

ETAP III

Fot. TECE

Przed położeniem płytek ceramicznych musimy zadbać o odpowiednie uszczelnienie. Tu z pomocą przychodzą nowatorskie rozwiązania, tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Korzystajmy z certyfikowanych rozwiązań, gdyż ewentualne usterki mogą okazać się kosztowne lub trudne do usunięcia. Przykładem sprawdzonych rozwiązań m.in. jest butylowo-kauczukowa taśma Seal System. Należy zainstalować ją na przejściu pomiędzy jastrychem a stalowym kołnierzem rynny, a w miejscu łączenia posadzki i kołnierza pozostawić naddatek materiału. Taśmą oklejamy także miejsca łączeń posadzki ze ścianą pod natryskiem – w przypadku montażu przyściennego – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

Etap 4: wykończ płytkami

Po nałożeniu drugiej warstwy izolacyjnej, na gładkiej, odpowiednio zabezpieczonej podłodze można zastosować warstwę kleju i rozpocząć układanie płytek. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj materiału, którym pokryta jest podłoga w łazience. Tradycyjne płytki nie stanowią problemu, jednak posadzka wykonana z kamienia naturalnego wymaga skorzystania ze specjalnych, dedykowanych rozwiązań.

ETAP IV (a)

Fot. TECE

 

ETAP IV (b)

Fot. TECE

Dzięki tak przeprowadzonemu montażowi możemy być pewni, że odwodnienie będzie spełniało swoją rolę niezawodnie. Przez wiele lat.

Udostępnij: