Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

Taras wolnostojący czy zabudowany? Wybieramy najlepsze rozwiązanie

Brak opadów śniegów i dodatnie temperatury sprzyjają pracom budowlanym na świeżym powietrzu. To dobry moment dla wszystkich przymierzających się do montażu lub renowacji tarasu. Zanim wynajmiemy jednak ekipę remontową, powinniśmy podjąć kilka istotnych decyzji. Oprócz wyboru odpowiedniej nawierzchni, usytuowania i wielkości powierzchni, jedną z najważniejszych kwestii jest ustalenie, jaki rodzaj tarasu najbardziej nam odpowiada. Choć większość właścicieli domów wciąż decyduje się na tradycyjny, coraz większą popularnością cieszą się tarasy wolnostojące i zabudowane. Czym się różnią? Jakie są zalety posiadania każdego z nich?

fot. Sunżal

Taras wolnostojący

Taras wolnostojący to – jak sugeruje już sama nazwa – oddzielona od domu i usytuowana w pewnej od niego odległości konstrukcja, mająca gwarantować domownikom wypoczynek w zaciszu ich własnego ogrodu. Taras wolnostojący stanowi również bardzo atrakcyjne rozwiązanie oraz ciekawą alternatywę dla klasycznej powierzchni tarasowej, często dobudowywanej do powstałego wcześniej budynku.

Planując budowę tarasu wolnostojącego należy sugerować się wielkością i układem przestrzennym ogrodu, w którym będzie się on znajdować. Konstrukcja nie powinna przysłaniać otoczenia, w szczególności zielonego krajobrazu, musi być jednak na tyle duża, aby korzystanie z niej nie sprawiało trudności. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie takiego tarasu, po którym wszyscy domownicy i goście będą mogli się bez problemu przemieszczać.

fot. Sunżal

Taras zabudowany

Dobudowany do domu, zadaszony, często przeszklony taras nazywany jest także ogrodem zimowym lub oranżerią. Zabudowanie umożliwia utrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczenia, dlatego może ono pełnić wiele funkcji – od miejsca uprawy roślin, przez jadalnię, aż po domowe biuro. Bez względu na to, w jaki sposób ostatecznie ją wykorzystamy, możemy mieć pewność, że o każdej porze roku i bez względu na warunki pogodowe, będziemy mogli cieszyć się tą przestrzenią.

Budowę tarasu zabudowanego warto dokładnie przemyśleć. Aby ogród zimowy współgrał z najbliższym otoczeniem i był zgodny z wymaganiami budowlanymi, najlepiej zaplanować go już podczas budowy domu. Chęć stworzenia ogrodu zimowego dobrze złościć architektowi jeszcze podczas projektowania domu. Dzięki temu można zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z późniejszym użytkowaniem tej przestrzeni oraz konserwacją całej konstrukcji.

Materiał

Materiałem na tarasy, zarówno na te wolnostojące jak i zabudowane, coraz chętniej wybieranym przez właścicieli domów są deski kompozytowe. Produkty te łączą w sobie estetykę naturalnego drewna z trwałością nowoczesnych polimerów, przez co gwarantują atrakcyjny i ponadczasowy wygląd przydomowej przestrzeni. Deski kompozytowe, dzięki swoim właściwościom, nie wymagają malowania, impregnowania, ani konserwacji – stanowią więc praktyczne rozwiązanie.

Zanim je kupimy, warto sprawdzić ofertę producentów. Jedną z polskich firm z doświadczeniem jest ProDeck, od lat cieszący się zaufaniem klientów. Deski ProDeck spełniają wysokie europejskie standardy, pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wystroju tarasu.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zbudowanie tarasu wolnostojącego czy zabudowanego, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostanie on wykonany. To m.in. od rodzaju nawierzchni zależy trwałość konstrukcji. Decydując się na deski kompozytowe, zyskamy eleganckie, odporne i wytrzymałe produkty, doskonałe na każdy taras.

 

Udostępnij: