Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

Przemyski rynek nieruchomości

Przemyśl to drugie pod względem liczby ludności, na równi ze Stalową Wolą, miasto województwa Podkarpackiego. Duża część miasta to zabudowa z czasów galicyjskich, w której dominują liczne kamienice oraz domy znajdujące się w okolicach byłych garnizonów wojskowych.

Na lewym brzegu Sanu przeważają duże osiedla bloków mieszkalnych, które powstały w latach 1970-1990. Mowa tu o osiedlach takich jak: Kazanów, Rycerskie, Kmiecie, Warneńczyka, Borelowskiego czy Popielów.

 Niewątpliwym atutem przemyskiego rynku nieruchomości jest niższy koszt zakupu nieruchomości, w stosunku do miast o podobnym potencjale. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. W większości kraju pomiędzy miastami wojewódzkimi, a mniejszymi miastami różnica stawki za m² mieszkania sięga nawet kilkudziesięciu procent. Podobnie ma się sytuacja w Przemyślu. W przypadku województwa Podkarpackiego również widać różnicę cenową. W stolicy Podkarpacia, Rzeszowie, średnia cena za m2 waha się w przedziale od 3500zł do 5000zł.

 

Jak wygląda sytuacja w Przemyślu? W mieście głównie znaleźć można oferty rynku wtórnego. Na przestrzeni ostatnich 15 lat nie powstało zbyt wiele nowych mieszkań. Przedział cenowy tych mieszkań to kwoty rzędu od 3600zł do 3800zł za m2. Rynek wtórny, to główny nurt rynku nieruchomości w Przemyślu. Tutaj ceny są bardzo zróżnicowane. Im większy metraż i starsze budownictwa tym niższa cena. Na Starym Mieście 100 metrowe mieszkanie można kupić już za 225 tysięcy złotych. W przypadku mieszkania w bloku kwota ta rośnie już do ponad 270 tysięcy złotych.

Skąd taka rozbieżność cen nieruchomości w Przemyślu i stolicy województwa? Zapewne jest to efekt prężnie rozwijającego się budownictwa deweloperskiego w Rzeszowie, mniejszego bezrobocia oraz wyższych zarobków. Przemyśl i jego region wg niedawno opublikowanych danych GUS, jest jednym z najsłabiej rozwiniętych. W mieście brak jest dużych zakładów pracy, a zarobki są jednymi z niższych w kraju, przez co rynek pierwotny jest tutaj bardzo słabo rozwinięty. W przypadku Przemyśla obecnie na rynku znajduje się więcej mieszkań, niż osób chętnych by je kupić. Wnioskować z tego można, że w najbliższym okresie ceny nie będą wzrastać i utrzyma się stabilizacja cenowa.

Udostępnij: