Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

Jodła koreańska- jedno z najcenniejszych drzew iglastych

Jodła koreańska jest jednym z najcenniejszych drzew iglastych zwłaszcza dla małych ogródków przydomowych i działkowych. Pochodzi z Korei Południowej i rośnie w środowiskach górskich, znajdujących się powyżej 1000m n.p.m.

Fot. Świat Roślin

Jest to drzewo wolno rosnące, dorastające do 10m i 1,5m szerokości, jednak nim to się stanie musi upłynąć sporo czasu. Drzewka 10 letnie mają około 1 m wysokości. Jodła koreańska ma gęstą  szerokostożkową koronę, igły grube a zarazem krótkie, pokryte od spodu srebrzystą powłoką. Charakterystyczną cechą jodły koreańskiej jest wczesne obradzanie szyszek. Bardzo często już na ośmioletnich drzewkach ukazują się niezwykłe, niebiesko-fioletowe szyszki, które sterczą na gałązkach jak choinkowe świeczki. Pojawiają się one zwykle na wierzchołkowej części drzewka.

Jodła koreańska mimo swego południowego pochodzenia jest u nas całkowicie wytrzymała na mrozy, nie przemarza nawet w czasie surowych zim. Wymaga stanowisk osłoniętych od wiatrów, niezbyt nasłonecznionych i żyznych, wilgotnych gleb, bowiem w okresach suszy traci igły i może podsychać. Do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania potrzebuje kwaśnych lub lekko kwaśnych stanowisk dlatego też doskonale komponuje się z wrzosami, wrzoścami, a także skalniakami.

Fot. Pixabay

Do najpopularniejszych odmian jodły koreańskiej zaliczamy „Aurea”, charakteryzującą się żółtawymi przyrostami i krótkimi, mięsistymi igłami o barwie zielonożółtej, oraz „Silberlocke”,wyróżniającą się oryginalnymi igłami, które wykręcają się ku górze i odsłaniają srebrzyste paski woskowatego nalotu na spodniej stronie igieł.

Jodła koreańska jest bardzo cenna dla ogrodów przydomowych, nie tylko ze względu na swój wolny wzrost, regularny pokrój i piękną zieleń. Przede wszystkim jest nadzwyczaj dekoracyjna, kiedy pojawiają się na niej liczne, kolorowe szyszki.

 

Udostępnij: