Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

Grzejniki kanałowe – doskonałe rozwiązanie w przypadku dużych przeszkleń

Coraz więcej nowoczesnych domów jednorodzinnych posiada zaprojektowaną bardzo dużą powierzchnie przeszkleń, a my patrząc na to z przerażeniem zastanawiamy jakie dostaniemy rachunki za ogrzewanie w zimie.

Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj instalacja ogrzewania kanałowego, które jest nowoczesną formą systemu grzewczego. Grzejniki montowane są w kanale podłogowym i przykryte kratką wykonaną z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. Zaleca się umieszczanie ich wzdłuż balkonów, tarasów oraz dużych witryn okiennych.

Ogrzewanie kanałowe może być uzupełnieniem ogrzewania podłogowego, które nie najlepiej sprawdza się w przypadku podłóg drewnianych typu parkiet czy deski. Są one dobrym izolatorem ciepła i  słabo oddają ciepło do wnętrza pomieszczenia.

Fot. Kusak Elzbieta

Grzejniki kanałowe umieszczone przy przeszkleniach tworzą kurtynę powietrza izolując ciepłe i zimne powietrze, nie pozwalając na przechodzenie chłodu przy podłodze. Straty ciepła zostają wówczas zminimalizowane a to zwiększa efektowność pracy całej instalacji. Ogrzewanie kanałowe jest systemem energooszczędnym co wynika z bardzo małej pojemności wodnej oraz  przewodności cieplej materiałów użytych do konstrukcji wymiennika ciepła i małej bezwładności cieplnej.

Przy odpowiednio dobranej mocy grzejników są one w stanie samodzielnie ogrzać pomieszczenie. Bardzo szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Grzejnikami kanałowymi można ogrzewać wybrane segmenty obiektu, pomijając pozostałe. W porównaniu z innymi grzejnikami najszybciej reagują na zmieniające się w pomieszczeniu zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu w ogrzewanym pomieszczeniu nie występuje zjawisko przegrzania. Ciepłe zaś powietrze unoszące się z nad kanałów ogrzewając tym samym chłodne szyby zapobiega ich parowaniu.

Fot. Verano

Ze względu na miejscem montażu grzejników i sposób ich działania znacznie częściej gromadzi się na nich kurz i inne zanieczyszczenia. Dlatego też musimy pamiętać o tym, by przynajmniej raz w roku je wyczyścić. Czynności te są bardzo proste, wystarczy odkurzaczem usunąć zanieczyszczenia po uprzednim zdjęciu lub zrolowaniu kratki w zależności od modelu. W przypadku, gdy nie będziemy usuwać kurzu i zanieczyszczeń z czasem będzie to utrudniało wymianę ciepła między elementami grzewczymi, co wpłynie na zmniejszenie wydajności grzejnika.

System ogrzewania kanałowego doskonale sprawdza się nie tylko  w domach jednorodzinnych i apartamentowcach, ale również w halach  produkcyjnych, lokalach usługowych, salonach wystawienniczych, samochodowych i innych, w których oprócz ogrzewania ważne jest również utrzymanie dobrej widoczności przez witryny wystawowe.

Udostępnij: