Prowadzisz firmę? Szukasz wykonawcy? Idealny portal dla ciebie!
Ad

Architekt czy projektant

Wydawać by się mogło, że architekt i projektant wnętrz to jedno i to samo. A jednak tak nie jest. Istniej pewna różnica pomiędzy tymi dwoma „ fachami”. Architekt może być projektantem i na odwrót. Jednak projektant zajmuje się tylko wykończeniem wnętrza, natomiast architekt ma za zadanie stworzyć projekt od „A” do „Z”. Architekt wnętrz dokonuje również pomiarów wnętrza i sporządza dokumentację techniczną, według, której wykonawca realizuje projekt.

Projektant wnętrz odpowiedzialny jest za stworzenie projektu wnętrza danego lokalu. Zadaniem jego jest zaaranżować przestrzeń użyteczną i praktyczną tak, aby odpowiadała przyszłym użytkownikom. Ważny jest tu każdy szczegół czyli np. rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, czy rozlokowaniu rur wodociągowych.

Projektanci znajdują najczęściej zatrudnianie do lokali znajdujących się w stanie deweloperskim czyli wtedy, gdy są jeszcze „gołe ściany”. Projektant jest szczególnie przydatny osobom, które nie mają wyobraźni przestrzennej lub nie potrafią dobierać do siebie wielu różnych elementów. Projektant może być także dekoratorem, który ozdobi wnętrze mieszkania przyjemnymi dla oka dodatkami.

Zakres prac architekta jest znacznie większy. Ma on bowiem za zadanie wymyślić całą konstrukcję budynku z uwzględnieniem nie tylko tego, gdzie będą się znajdować poszczególne pomieszczenia i jak będą przebiegać konstrukcje wodno-kanalizacyjne, ale również pamiętając o tym, ile rzeczy będzie się w danym miejscu znajdować i jak stabilna musi być konstrukcja.

Cała praca architekta jest bardzo odpowiedzialna, gdyż musi spełniać wiele restrykcyjnych wymogów. Zatrudnienie specjalisty to wygodne i mądre rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu i pojęcia jak nadzorować przebiegu budowy i projektu.

Jak więc widać czasem nie warto zastanawiać się, czy samemu damy radę. Lepiej jest zatrudnić zawodowca, który dokładnie zna prawo budowlane, a przede wszystkim wie, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej i będą dobrą inwestycją.

Udostępnij: